106
Just made 25 bottles worth for less than 1 retail bottle. Damn diy feels good.
submitted about 7 years ago by redditisnowtwitter

So I mixed myself 25 oz or 740 ml of 3mg ry4 double at 8.5% to let steep for a bit (and turn orange lol).

The total price? Less than $20 including ground shipping and all materials (even bottles). I can’t even get one 30ml bottle for that locally!

How can anyone NOT diy? It’s madness!

Comments
Sort
16 points
 
by [deleted]about 7 years ago

DIY is certainly the way to go. Welcome to the wonderful rabbit hole of mixing. If you like RY4 double, try Kriswk (u/AnthropicPanda)'s Dillinger's Dairy. It's an absolutely fantastic sweet, rich, creamy dessert tobacco with a hint of caramel. Awesome stuff.

ATF Recipe

4 points
 
by s2salamanderabout 7 years ago

Currently making wick liquor boulevard for about £30 for 500ml and anachist black for around £25 for 500ml including all vg and 3%nic... gotta love diy!!!

1 points
 
by HeadshotDHabout 7 years ago

Oooooh i'll have to check out that wick liquor one been wanting to clone it for ages. My favourite juice by far.

2 points
 
by s2salamanderabout 7 years ago

Yes mate guy at work had it and I was hooked first time but for £25 for 150ml it was a joke... only problem I had was getting the loganberry, only available from Germany if it in stock but I subbed it for blue raspberry as it spose to be the same... I got all the flavors from here

15 points
 
by zytukinabout 7 years ago

I'm a truck driver and practically live in my truck. Keep my stuff in a room at my mothers house. So around twice a year when I stop by to visit for a few days I mix myself liquid to bring on the road with me. 18x 240ml bottles of various flavors and a 1 liter bottle of vanilla custard.

Had spent tons on over a hundred flavors but for the past 3 years now I've only needed to buy Nicotine and VG when running low. Buy VG 4 gals at a time from Essential Depot and buy Nicotine 1 liter at a time from Vapers Tek.

1 points
 
by 510Threadedabout 7 years ago

How do you store your liquids in your cab?

5 points
 
by zytukinabout 7 years ago

Got this container from walmart which was filled with plastic bowls etc.

https://i.imgur.com/eZbPcTW.jpg

1 points
 
by 510Threadedabout 7 years ago

Ah, i was thinking frozen to reduce the nicotine oxidation

1 points
 
by EpiphanyMoonabout 7 years ago

Nice.

8 points
 
by bumpy-meyersabout 7 years ago

Best decision ever!!! It is amazing how much mark-up there is in the e-juice industry, for what was originally costing me $60-$90, now, typically costs me about a dollar or two to make on my own . . . Winning!

5 points
 
by Zman1322about 7 years ago

I have one gear - GO!

4 points
 
by dovakeeningabout 7 years ago

Are you bipolar?

6 points
 
by Zman1322about 7 years ago

I'm bi-WINNING

3 points
 
by Binsky89about 7 years ago

I sell my liquid on the side, and I can kinda understand the markup. Depending on the recipe it can take up to 10 minutes to make, and that's a lot of time for someone who doesn't have a lot of free time.

Now, I undercut the shops here with my prices, but people aren't paying for the ingredients, they're paying for my time to mix them.

2 points
 
by kuri_sanTouabout 7 years agoDiketones, Schmiketones

>people aren't paying for the ingredients, they're paying for my time to mix them.

good point

5 points
 
by Cheapeauxabout 7 years ago

This. Some people like to spend a lot of time creating, mixing, and testing new recipes, and that can get expensive, but if you find your all day-vape (or two or three) and settle in, it costs pennies! Super satisfying.

5 points
 
by JeepnWillabout 7 years agoProud Sidebar Reader!

DIY is awesome! I mix a quart jar (946ml) of 2mg Marshmallow Cereal with Strawberry Milk every 6-8 weeks and according my calculator it costs about $21. Waaaaaay less expensive than retail!

3 points
 
by Beastaclesabout 7 years agoFrugivore

I was watching my wife spend $30 on cigs, two to three times a week. Took a little to figure out, but now I'd say that $90 will let her vape a year.

3 points
 
by MNVapesabout 7 years ago

RY4 double was one of my first diy loves. I made so many different RY4 mixes it was insane and finally settled on one that was my ADV for almost 3 years. It makes a killer base for desert flavors.

3 points
 
by amouthforwarabout 7 years ago

Hmu with that final product recipe :) I was/am in the same boat. Ry4 everything but nothing has seemed to stick quite yet

3 points
 
by MNVapesabout 7 years ago

Be warned, this is a shake and vape recipe that's quite a coil killer. You can just about halve the percentages on everything if you plan to steep it although I'd still leave the Dry4 at 10%. Also, I've never mixed it with the DA/AP free versions of these flavors as vaping has always been about not smoking for me and I can't be bothered to give a damn about a bit of diacetyl.

10% - RY4 Double TPA

5% - Caramel Candy TPA

5% - Bavarian Cream TPA

2% - Vanilla Bourbon TPA

1% - Graham Cracker Clear TPA

1 points
 
by amouthforwarabout 7 years ago

Don't care about diacetyl in my juice either, so fine by me! Don't have some of these flavors but I'll pick em up and give it a try, thanks bud

2 points
 
by benphillips_about 7 years ago

I'd love to see the recipe too if possible! RY4 is my absolute favourite flavour when it comes to vaping.

1 points
 
by MNVapesabout 7 years ago

Check out my reply above.

2 points
 
by phokasabout 7 years ago

The initial price can be steep but it pays for itself many times over. My roommate and I went in half each and we haven't even rebought nicotine once yet since we both vape 3mg.

1 points
 
by redditisnowtwitterabout 7 years ago

They screwed up my first order and so I got double the nicotine. Well over a year later I just now am thawing the one bottle I did order!

1 points
 
by kuri_sanTouabout 7 years agoDiketones, Schmiketones

I went in with two others to cover the initial cost. I ran out of bottles before anything else, lol. they still can't believe how much juice their investment is getting them. I ask them to give me the empty bottles back to re-use

1 points
 
by ilostmyredditabout 7 years ago

I can't wait to get to this point. My initial investment is around $65 and I know I'm going to be able to make tons of juice. But around $12 of that was shipping from wizard labs. So I need to figure out what I like, quick. So I can order larger bottles of flavor in bulk and just coast

2 points
 
by frings_demiseabout 7 years ago

> So I need to figure out what I like, quick.

Bring a flashlight. The rabbit hole can get deep, dark and full of errors. :)

1 points
 
by EpiphanyMoonabout 7 years ago

Where do you buy your empty squeeze bottles? PM me please, as web links aren't allowed.

1 points
 
by redditisnowtwitterabout 7 years ago

NR

1 points
 
by BlazeDemBeatzabout 7 years agoMentholatier

8% RY4 Isa pretty good range.

1 points
 
by redditisnowtwitterabout 7 years ago

Yeah I agree. And 2oz of sauce can get you 25oz of juice!

1 points
 
by BlazeDemBeatzabout 7 years agoMentholatier

Now you did pick a simple and easy to not mess up flavoring/recipe to go with...

IT can get alot more costly once you dig deeper and start mixing recipes with several flavors added in and higher priced flavorings like FLV...

0 points
 
by redditisnowtwitterabout 7 years ago

You mean there’s more than one recipe?

Wow.

Site copyright © 2025 DIY Compendium. Data courtesy of Reddit.